Cu câteva zile înainte de sărbătoarea Adormirea Maicii Domnului (ziua mea onomastică) am primit cadou o excursie de la soția mea, o excursie la Ochiul Beiului (un traseu salvat de ceva timp de mine pe gps, un "to do"). Planul a fost să mergem cu mașina până la Oravița, ne cazăm acolo, iar apoi ne [...]
Articole din categoria "Travel"
După plimbarea cu MTB-urile prin Delta Văcărești (citește articolul), am vrut să scoatem de la iernat bicicletele de șosea, pentru un traseu în afara Bucureștiului. În trecut mai vorbisem să mergem la Barul lui Bobiță cu bicicletele, traseul fiind relativ scurt, aproximativ 80km dus-intors, dar [...]
De câteva zile urmărim prognoza meteo, dorind să facem o mică aventură cu bicicletele, în schimb vremea nu prea a ținut cu noi. Deși astăzi au căzut câțiva stropi de ploaie, nu ne-au speriat și am decis să ieșim la plimbare. Deoarece au fost perioade în care a plouat în ultimele zile, era posibil [...]
În 2017 ne-am achiziționat prima noastră rulotă (vezi articolul cu povestea ei) după mai multe ieșiri cu cortul, unde ne-am și îndrăgostit de dormit și petrecut timpul în mijlocul naturii. Până atunci doar ne gândeam cum ar fi să avem rulotă... În septembrie a trebuit să ajungem la nunta unor [...]
În acest an nu am putut pleca nicăieri de Paște din cauza pandemiei de COVID19, așa că ne-am gândit să vă povestim cum am petrecut Paștele anul trecut. De data asta am ales zona de Sud-Vest a României, mai exact Băile Herculane - Parcul Național Domogled-Valea Cernei. Am vrut să stăm într-un [...]
Cu prilejul sărbătorii Unirii Principatelor Române, ne-am hotărât să plecăm din București câteva zile. Discutând despre locul unde am putea merge în aceste 3 zile, ne-am gândit la Valea Prahovei, fiind destul de aproape de noi. Totodată, ne cam speria gândul că vom pierde mult timp stând în [...]
La sfârșitul primăverii 2014 am reușit să vindem motocicleta enduro și sa luăm una de stradă. Cu mici eforturi financiare, am reușit să ne achiziționăm o Honda Hornet. Fiind la început de sezon moto ne doream foarte mult să ajungem în acel an și la munte și la mare. Cu bugetul scăzut destul de mult [...]
Cu ocazia zilelor libere de Rusalii ne-am gândit să facem o escapadă la mare. Am vrut să mergem într-un loc off-camping unde să avem și puțină umbră, întâmplător cu vreo două luni înainte aflasem despre un loc unde avem parte și de mare și de umbră. Ca să descriu în câteva cuvinte locul, pe faleza [...]
În vara lui 2016, am fost curioși să testăm și noi ieșitul cu cortul în natură. Fiind prima noastră experiență de acest gen, ne-am hotărât să găsim un camping amenajat, aveam o mică teamă pentru ieșitul off-camping. Vremea ne-a ajutat să alegem plecarea la mare. În același an ne-am achiziționat și [...]
Citește articolul
0 Comentarii
