Cu ceva timp în urmă, când casaHAY era la stadiul de dorință și tot căutam teren pentru construcție, ne-a atras privirile un anumit tip de design exterior... casele pe care toți le-am văzut prin filmele americane, cele cu lambriu de lemn la exterior. O altă idee care mi-a plăcut foarte mult, [...]
Articole din categoria "Casa HAY"
12
Imediat ce casa a fost montată, am prins câteva zile mai însorite, prilej cu care au fost montate folia și sipcile pe care va fi montată învelitoarea din tablă. S-au făcut măsurătorile finale ale acoperișului și a fost comandată tabla pentru acoperiș și atice. Vremea ploioasă era una din grijile [...]
După finalizarea și uscarea betonului din fundație, am primit telefonul mult așteptat, urma să ne fie livrată casa a doua zi. Cel mai frumos moment de când ne-am apucat de acest "proiect" a fost când am văzut TIR-ul parcând în fața porții. În prima zi au descărcat "casa" din TIR și au trasat pe [...]
Odată trase țevile de apă, canalizare și circuite electrice am umplut cu nisip șanțurile săpate iar apoi am nivelat pământul în camere. Aranjat cât de cât pământul, am început să il tasez cât mai bine cu compactorul. Îmi aduc aminte cum m-am simțit în iarnă când am folosit compactorul două zile. [...]
Acum că elevația s-a întărit, ne-am apucat să decofrăm interiorul camerelor și să săpăm pentru circuitele de apă, canalizare și câteva circuite electrice. Având fundație pe cuzineți, am putut trage țevile pe sub grinzile de armare. Am făcut un șanț de aproximativ 50 de cm adâncime începând de la [...]
În zona unde construim #casaHAY nu există pentru moment posibilitatea de racordare la sistemul public de canalizare sau de apă potabilă (este în plan dar probabil va mai dura un an sau doi până se va concretiza proiectul), de aceea a trebuit să forăm un puț pentru apă (vezi articolul) și să montăm [...]
La începutul anului, după ce zăpada s-a topit, am inceput să eliberez de pământ axele si toate culoarele unde vor fi montate grinzile de armare. Cel mai dificil mi s-a parut că a trebuit să lucrez doar cu mănuși groase, fierul rece parcă amplifica din ce în ce mai mult gerul de afară. A durat [...]
Odată obținută autorizația de construire (vezi articolul), ne-am hotărât să împrejmuim terenul deoarece în zonă se construiește foarte mult și tot apar pe el diverse resturi de construcții. Gardul vrem să il facem din șipci de lemn așezate orizontal cu stalpi de metal și o bordură de beton armat la [...]
Am rămas puțin în urmă cu articolele despre #casaHAY și stadiul în care am ajuns. Deoarece vremea nu mi-a mai permis să continui să lucrez la fundație am zis să fac un mic update și să scriu in acest articol ce am mai reușit să facem între timp. În vară am adus pământ pentru a nivela curtea și [...]
Cu avizele obținutie anterior și studiile de specialitate (vezi articolul) am mers la arhitect să ne completeze dosarul pentru autorizația de construire. Înaintea depunerii dosarului, au mai trebuit plătite câteva taxe... La poștă a trebuit să achit o taxă către ISC (Inspectoratul de Stat în [...]
12
Citește articolul
2 Comentarii
